„Slova, která vyslovíš a příběhy, které vyprávíš, promění náš svět.“
Inspiraci najdete v několika konkrétních bodech, odkazech a obrázcích níže v textu. Cílem je vás inspirovat tak, abyste měli chuť tvořit. Chuť připravit místečko, které bude jedinečné, prostě „to vaše srdcové“ a zároveň bude respektovat potřeby vašich dětí.
Představte si místo, kde se čte. Místo, kde je vám moc dobře. Místo, kde vás nikdo a nic nedokáže vyrušit. Může to být místo, které znáte nebo místo, které existuje jen ve vašich představách. Projděte se v něm a zapamatujte si to, co je na něm to jedinečné, co vás na něm fascinuje nebo nějakým způsobem okouzluje. Může to být jeho světlo, vůně, barvy, výzdoba, cokoliv. Možná se vám v představách objeví vaše oblíbená kavárna s vůní kávy a papírovými novinami; možná knihovna a její tiché zákoutí s policemi knih nebo třeba antikvariát se starým houpacím křeslem s vůní tabáku. V představách někoho jiného to bude háčkovaná houpající síť s jednou knihou zavěšená někde pod stromy nebo barevná měkká deka rozložená v přírodě s výhledem na něco krásného.
Ať už je vaše představa jakákoliv, pojďte si ji v malém zhmotnit u vás doma. Pro sebe i pro vaše děti.
Sledujte, kde je vám a vaší rodině dobře, kde je pohoda a dobré „klima“ pro čtení. Proměňte toto místo v čtecí místečko. Může to být kout v dětském pokoji, herně nebo ve vašem obývacím pokoji.
Při výběru mějte na paměti i to, že je důležité, aby na čtení bylo dostatek světla. Ideálně přirozeného světla. Pokud není ve vašich možnostech zajistit světlo přirozené, najděte jiný vhodný zdroj teplého světla ve formě lampy nebo lampičky.
Kromě světla si prohlédněte i vybraný prostor, ten by měl být ideálně co možná nejjednodušší a nejčistší. Pokud chceme, aby pozornost dětí zaujaly knihy a čtení, měly by právě knihy být tím, co v tomto koutku vynikne. Pestrobarevné stěny, koberce s mnoha vzory a obrázky mohou působit velmi rušivě.
Zvažte, zda vaše čtecí místo doplní i malý praktický stoleček, kde si vybranou knížku může vaše dítě pohodlně položit a jednoduše v ní listovat. Čím menší děti v rodině máte, tím více je třeba myslet na to, že je pro ně složité dělat dvě věci najednou – tedy knížku držet a zároveň v ní otáčet jednotlivé stránky.
Vaše vysněné a konkrétní místo propojte. Může to být pomocí květiny z vašich představ, závěsu, plakátu, baldachýnu nebo nějaké ohraničující výmalby. Dodejte do něj to, co vás ve vaší představě okouzlilo. Třeba vůni nových knížek 😊.
K útulnosti prostoru může posloužit lehounký závěs na stěně nebo kulatý jednobarevný kobereček na podlaze. Pro děti je důležité, aby to bylo něco, co čtecí prostor konkrétně a jasně vytyčí. Něco, co bude signalizovat, tady jsme v klidu, v pohodě a je nám tu spolu dobře. A taky TADY SE ČTE!
Pokud chceme, abychom se my i naše děti zabořili a třeba i na nějakou tu chvíli stali součástí nějaké knížky, pak je důležité dopřát si pohodlné sezení. Měkké polštáře, prostorný sedací „bobek“, pohodový vak, křesílko jsou vhodná řešení.
Při výběru sezení kromě pohodlnosti dbejte také na výšku a velikost. Je třeba, aby výška sedáku a opěradla odpovídala výšce vašeho dítěte. Aby dítě nemuselo například složitě s knihou šplhat do křesla. Velikost sezení by mělo odpovídat počtu dětí (milovníků čtení) v rodině. Pro nejmenší hledejte bezpečné a stabilní sezení. Cílem je, aby si vybranou knížku mohlo dítě pohodlně a samostatně prohlédnout.
Cílem není vystavit všechny vaše knihy! Méně je více. Podívejte se, kde je výška očí vašich dětí. To je ideální místo na knihovničku, poličku s knihami nebo košíček s knihou pro nejmladšího člena rodiny.
Děti milují, když vidí celou (nebo alespoň větší část) obálku knihy a mohou si vybranou knihu snadno oběma rukama vzít přímo z poličky. Pro děti do šesti let není vhodná klasická knihovna, kde vidíme jen hřbety knih. Knihy musí na děti lákavě „pomrkávat“ 😊. Čím mladší dítě, tím méně je v poličce knih. Ostatní naše báječné knižní úlovky uložíme do klasické knihovny – „skladu“. Je to jako když nám v knihovně nebo v knihkupectví ve výloze představují knižní novinky. Kdo z nás by se na některou, která na něj vykoukne nechytnul? Ale pozor, vidíme ve výloze celý rok knihy stejné? Určitě ne. Knihy pravidelně obměňujme.
Poličky, které se osvědčily v mnoha rodinách, najdete třeba v IKEA. Tady je police původně na kořenky, moc dobře vám ale poslouží i na knihy. Podobně jako poličky na obrázky.
Pokud máte větší prostor a máte chuť si pořídit něco robustnějšího podívejte se na knihovničky dřevěné nebo rohového typu. Ty určitě doporučujeme do školek. Pozor při výběru! Je třeba, aby knížky pro děti byly vidět skoro celé, nikoliv jen jejich horních pět centimetrů. Do mnoha knihoven zapadne knížka téměř celá a není skoro vidět, takto pak nesplňuje svou funkci zcela správně.
Děti do šesti let si zaslouží to nejlepší! Potřebují kvalitní knihy, krásné ilustrace a reálné fotografie.
Jaké knihy jsou vhodné pro děti? Obecně se dá říci, že jsou to knihy, které předávají krásu českého jazyka, hru se slovy, rýmy, ale také krásu našeho skutečného světa. Knihy, které zobrazují obyčejné lidi, náš každodenní život a také to, s čím se děti kolem sebe setkávají. Vhodné jsou také knihy, které jsou estetické, vedou děti k citlivosti a vnímání barev a tvarů kolem nás.
Děti do šesti let si teprve vztah ke čtení utváří. Potřebují se nadchnout pro knihy a pro čtení. Čtecí místečko toto nadšení velmi podpoří. Dovolte si v něm společně pobývat (i kdyby to měla být zprvu minutka denně) a dopřát si tak radost spojenou se čtením přítomnou přímo u vás doma.
Knížky jsou o nás, o našich životech, a tak je třeba proměňovat i obsah dětské knihovničky.
Knihy na poličkách obměňujeme dle zájmu dětí. Zajímají vaše děti zrovna písmenka, stroje, zvířata či jejich tělo? Pak by i polička měla obsahovat právě tyto tituly, které tento zájem u dětí podpoří.
Tato část tvorby čtecího místečka – obsahová – je nejlepší. Pořád se totiž proměňuje, stále můžeme hledat, co úžasného dětem ke četní můžeme nabídnout.
Knihy a čtení = vzpomínky a láska. Užívejte si každý okamžik, kdy knihou třeba jen listujete, prohlížíte si obrázky, čtete si, ať už sami nebo s někým z rodiny.
Vaši knihovničku může oživit i tematická obrázková výzdoba na zdi, košíček s kartami s oblíbenými říkankami nebo básničkami, nová záložka do knihy nebo další čtenářské detaily. Vše záleží na vaší tvořivosti a na tom, jaký prostor chcete ve vaší rodině čtení dát!
Máte chuť tvořit? Inspirovali jsme vás? Přejeme vám, ať vás tvoření baví!
A určitě nám dejte vědět, jak to u vás doma dopadlo. Těšíme se, že se inspirujeme i my od vás! Posdílejte s námi vaše proměny, nápady nebo zkušenosti se čtecím koutkem u vás doma v naší facebookové skupině.